2012 Newport Bermuda RaceŽ
Official Class and Division Results
Scored Under IRC
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 1

Cls

Flt

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 29 USA 1818 SINN FEIN Cal 40 Peter S. Rebovich, Sr. STC/Raritan Yacht C 06/19 02:39:10 84:39:10 81:16:00
2 33 USA 5191 BELLE AURORE Cal 40 Doug Jurrius Tred Avon YC 06/19 01:18:25 83:18:25 81:23:27
3 68 USA 2021 NICOLE Cal 40 Thomas C. duPont CCA 06/19 07:38:40 89:38:40 86:51:56
4 69 USA 14111 AURORA Tartan 41 Andrew F. Kallfelz Conanicut YC 06/19 06:26:40 88:26:40 87:17:41
5 71 NY 10 ISLA New York 32 Henry S. May, Jr. NYYC 06/19 09:20:37 91:20:37 87:30:26
6 72 USA 40808 SELKIE McCurdy & Rhodes 38 Sheila McCurdy & David Brown CCA 06/19 07:40:48 89:40:48 87:31:40
7 73 USA 3815 ACTAEA Hinckley B40 Michael M, Cone CCA/CYCOP 06/19 08:43:10 90:43:10 87:43:33
8 81 USA 32510 HIRO MARU Swan 43 Classic Hiroshi Nakajima CCA/Stamford YC 06/19 12:19:43 94:19:43 91:07:17
9 89 USA 42769 QUEST Cambria 40 Dennis W. Powers CCA/ NYYC/Essex YC 06/19 21:48:36 103:48:36 98:37:10
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 2

Cls

Flt

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 20 USA 10625 DREAMCATCHER Swan 48 S&S Stephen Kylander Hingham YC/NBYC 06/18 20:43:53 78:33:53 80:22:18
2 22 USA 43553 MISTY J40 WK Fred Allardyce CCA 06/18 22:11:09 80:01:09 80:29:57
3 27 NA 11 SWIFT NAVY 44 Steve Jaenke NASS 06/18 21:14:09 79:04:09 80:48:31
4 43 USA 16 DORADE S&S Custom Matt Brooks/James Hilton St Francis YC 06/19 01:16:47 83:06:47 83:06:47
5 51 USA 52066 JACQUELINE IV Hinckley SW 42 Robert Forman NYYC/SBCC 06/19 02:21:40 84:11:40 84:11:40
6 78 USA 93594 WIDOW MAKER C&C 44 George Bauer AYC 06/19 06:16:17 88:06:17 89:46:43
7 79 USA 42050 ZEST Hinckley SW42 Brian E. Swiggett CSHBC 06/19 06:37:10 88:27:10 90:23:55
8 85 USA 20428 REGATTA Carter 41 Constantine G. Koste Tred Avon YC 06/19 09:06:51 90:56:51 92:02:20
9 87 USA 50692 MORGAN OF MARIETTA Centurion 42 Colin G. Golder Raritan YC 06/19 09:32:20 91:22:20 93:55:50
10 88 USA 87526 GREY GHOST Zaal 38 Philip P. Parish CCA/CYCOP 06/19 13:47:53 95:37:53 95:37:53
11 90 USA 59278 ROCKET J. SQUIRREL Swan 39 L, Otorowski CCA 06/19 20:01:04 101:51:04 102:58:17
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 3

Cls

Flt

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 17 USA 315 CARINA Ctm 48 A. Rives Potts, Jr. CCA Penalty 15 Mins 06/18 18:16:59 76:11:59 79:51:26
2 36 NA 23 DEFIANCE NAVY 44 Bryan Weisberg USNA 06/18 19:22:04 77:02:04 82:07:07
3 37 USA 40789 LORA ANN Express 37 Richard T. du Moulin Larchmont YC/STC 06/18 22:51:22 80:31:22 82:12:50
4 46 USA 50820 FINESSE J42 Newton P.S. Merrill NYYC/CCA 06/18 22:17:33 79:57:33 83:23:51
5 61 CAN 50141 WANDRIAN Taylor 41 D. William Tucker Lunenburg YC 06/18 21:29:12 79:09:12 85:19:38
6 64 USA 50197 FLYING LADY Swan 46 Phillip S. Dickey MD Sachem's Head YC Redress 430 Mins 06/19 07:18:35 81:48:35 85:49:06
7 66 USA 93310 TRIPLE LINDY Swan 44 MKll Joseph Mele City Island YC 06/18 22:50:21 80:30:21 86:03:39
8 67 USA 52742 MOONSHINE Tartan 4100 Dennis J. Ziemba NYYC 06/19 02:18:54 83:58:54 86:14:57
9 70 USA 21847 DAWN STAR Baltic 46 William N. Hubbard III NYYC 06/19 04:43:14 86:23:14 87:25:26
10 80 USA 14571 PATRIOT Nautor Swan Richard J. Isted JYC 06/19 07:52:50 89:32:50 91:04:10
11 82 USA 32441 CYGNETTE Swan 441 William J. Mayer NYYC/IHYC 06/19 05:01:18 86:41:18 91:48:11
12 84 USA 50953 GLIDE J42 C.Tanner Rose, Jr CCA 06/19 06:54:26 88:34:26 92:01:42
13 86 USA 62 ARROWHEAD J42 Steve Berlack OCC 06/19 06:38:22 88:18:22 92:37:59
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 4

Cls

Flt

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 18 USA 12204 CHRISTOPHER DRAGON J/122 Andrew Weiss NYYC/LYC/IHYC 06/18 16:22:06 73:52:06 80:04:24
2 19 CAN 54381 AIRBORNE IV Beneteau 50 William B. Greenwood III RNSYS/SMSC 06/18 17:28:32 74:58:32 80:17:56
3 39 CAN 52543 ZOE II First 40 Francois Brassard Quebec YC 06/18 21:11:20 78:41:20 82:32:41
4 40 USA 51518 LAPIN Beneteau First 4 Christopher J. Clark NYYC/IHYC 06/18 20:09:48 77:39:48 82:38:02
5 53 USA 51512 ROCKET SCIENCE J120 Rick F. Oricchio Black Rock, YC 06/18 20:32:48 78:02:48 84:12:44
6 57 USA 51334 SHINNECOCK J120 James C. Praley AYC 06/18 20:36:08 78:06:08 84:49:08
7 58 CGA 3 STORMY PETREL Leadership 44 USCGA CG Sailing Club 06/18 18:30:15 76:00:15 84:58:22
8 62 USA 51120 WINDBORN J120 Richard W. Born CCA 06/18 21:29:12 78:59:12 85:42:02
9 74 USA 52744 SLIDE RULE First 44.7 Scott Bearse Hyannis YC 06/18 23:17:12 80:47:12 88:03:27
10 76 USA 51169 CRAZY HORSE Frers Comp 45 SUNY Maritime College Ft. Schuyler 06/18 23:03:53 80:33:53 88:37:16
11 83 USA 52385 ILLUSION Grand Soleil 45 Ralph F. Racca East Greenwich YC 06/19 00:37:32 82:07:32 91:58:50
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 5

Cls

Flt

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 16 USA 44007 BEAGLE J/44 Philip H. Gutin American YC 06/18 14:35:55 71:55:55 78:50:15
2 23 USA 43600 VAMP J/44 Leonard J. Sitar CCA/STC 06/18 16:38:32 73:58:32 80:33:34
3 28 USA 49 GOLD DIGGER J/44 James D. Bishop American YC 06/18 17:06:51 74:26:51 81:13:20
4 31 USA 444 RUNAWAY J/44 Lawrence R. Glenn CCA 06/18 17:33:35 74:53:35 81:20:02
5 44 USA 43544 STAMPEDE J/44 Jimmie Sundstrom Yale Corinthian YC 06/18 18:24:05 75:44:05 83:09:24
6 65 USA 42324 GLORY J/44 USCGA CG Sailing Club 06/18 20:59:52 78:19:52 85:51:03
7 75 USA 42844 CHARLIE V J/44 Norman H. Schulman, MD NYYC 06/18 23:39:44 80:59:44 88:36:33
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 6

Cls

Flt

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 24 USA 71 BLACK WATCH Ctm 68 Yawl Joseph C. Robillard NYYC 06/18 14:22:47 71:32:47 80:33:40
2 30 USA 52830 BARRA Morris 486 Bruce M. MacNeil Christmas Cove Imprv 06/18 14:46:36 71:56:36 81:17:45
3 38 USA 60342 MATADOR J133 Dale & Michael McIvor Pequot YC 06/18 16:46:10 73:56:10 82:26:20
4 42 USA 52045 CYBELE IMX-45 Rick Burnes & David Rockefeller CCA 06/18 15:23:53 72:33:53 83:00:51
5 48 GBR 8858 JACKKNIFE J133 Andrew Hall Royal Dee YC 06/18 18:54:14 76:04:14 83:49:47
6 49 USA 39532 OLD SCHOOL Farr 395 J Ganson Evans SCYA 06/18 18:46:37 75:56:37 83:50:30
7 50 USA 52585 BACCHANAL J133 Jan Smeets Larchmont YC 06/18 18:13:19 75:23:19 83:58:58
8 60 USA 52956 HOT TICKET King 40 James E. Hightower Austin YC / GBCA 06/18 18:56:10 76:06:10 85:14:06
9 63 BER 1000 NASTY MEDICINE Corby 41.5 Dr Stephen J. Sherwin RBYC 06/18 16:17:30 73:27:30 85:47:58
10 77 USA 51838 ZION Aerodyne 38 Timothy P. Maney Jamestown YC 06/18 22:38:56 79:48:56 88:59:40
USA 39537 FEARLESS Farr 395 Shaun J. Ensor Branford YC RET Retired
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 7

Cls

Flt

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 15 USA 406 GRACIE McCurdy & Rhodes Stephan A & Simon W Frank CCA 06/18 06:59:33 63:59:33 78:38:48
2 21 USA 42024 BARLEYCORN NYYC Swan 42 Brendan J Brownyard NYYC/Shelter I. YC 06/18 11:59:17 68:59:17 80:26:24
3 25 USA 51000 BOMBARDINO Santa Cruz 52 James & Macrae Sykes American/Riverside 06/18 09:29:17 66:29:17 80:35:01
4 34 USA 52821 WHITE RHINO Swan 56 Todd Stuart NYYC 06/18 12:23:49 69:23:49 81:49:08
5 35 USA 45454 LIR Swan 45 John A. McNamara American YC 06/18 12:46:44 69:46:44 82:03:36
6 47 MLT 029 AURELIUS Bestevaer 76 Daniel van Starrenburg NYYC 06/18 14:02:00 71:02:00 83:36:22
7 55 USA 51552 MAGIC Santa Cruz 52 Kenneth Laudon AYC 06/18 12:39:21 69:39:21 84:21:12
8 56 USA 52496 CONVICTUS MAXIMUS Farr IRC 42 Donald W. Nicholson SDYC/RYC/RStLYC 06/18 16:01:35 73:01:35 84:33:52
9 59 USA 52120 BRIGAND Ctm 50 Sean D. Saslo CCA 06/18 10:43:27 67:43:27 85:03:42
USA 42200 CANNONBALL Swan 68 Charles A. Robertson NYYC RET Retired
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 8

Cls

Flt

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 5 USA 84001 DECISION Carkeek HP 40 Stephen Murray SYC 06/17 21:47:40 54:37:40 69:32:28
2 6 USA 25 KODIAK Ctm 65 Edwin Llwyd Ecclestone CCA 06/17 14:03:12 46:53:12 70:36:41
3 7 USA 60331 INVICTUS TP52 Ralph Duffett USNA 06/17 20:21:00 53:11:00 73:20:23
4 8 USA 61300 CONVICTION TP52 Ralf Steitz USMMA 06/17 20:58:07 53:48:07 74:24:29
5 11 USA 50030 BRETWALDA 3 Rogers 46 Bob Pethick Bayview YC 06/18 02:09:41 58:59:41 75:41:25
6 54 GER 6262 PASSION4C Bill Tripp 56 Stefan Lehnert NYYC 06/18 09:29:24 66:19:24 84:13:50
blank
Gibbs Hill Lighthouse Division
Class 9

Cls

Flt

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 9 USA 79 PTARMIGAN Ker 43 Lawrence F, Dickie Riverside YC/STC 06/18 02:43:54 59:23:54 74:32:42
2 13 IVB 4915 DEFIANCE Marten 49 Hamnett P. Hill RBVIYC 06/18 05:55:21 62:35:21 77:44:09
3 14 USA 50069 TEMPTATION-OAKCLIFF Ker 50 Oakcliff Sailing NYYC/Oakcliff 06/18 05:32:52 62:12:52 78:27:09
4 26 USA 50500 DRAGONFLY J/130 Colin A. McGranahan Larchmont YC/STC 06/18 15:22:17 72:02:17 80:45:17
5 32 USA 51601 AVRA Ctm 40 George Petrides American YC/NYYC 06/18 15:25:11 72:05:11 81:23:08
6 41 USA 52599 SNOW LION Ker 50 Lawrence S, Huntington CCA/NYYC 06/18 07:09:58 63:49:58 82:51:18
7 45 ESP 6237 CLEM Swan 56 Amanda Hartley Independent 06/18 14:15:28 70:55:28 83:15:55
8 52 GBRL 62101 UXORIOUS IV Swan 62 Colin J. Buffin Seawanhaka CYC 06/18 12:04:31 68:44:31 84:12:32
blank
Gibbs Hill Lighthouse Division
Class 10

Cls

Flt

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 1 USA 60272 SHOCKWAVE Mini Maxi George Sakellaris NYYC 06/17 08:55:25 41:25:25 65:19:30
2 2 USA 45 BELLA MENTE 72' Mini Maxi Hap Fauth NYYC 06/17 08:53:28 41:23:28 67:03:13
3 3 USA 25555 RAMBLER Ctm 90 George David NYYC 06/17 07:09:18 39:39:18 67:20:03
4 4 USA 4511 TEAM TIBURON R/P 74 Mark E. Watson III (USMMA) NYYC/RBYC 06/17 10:19:54 42:49:54 67:48:09
5 10 USA 55155 RIMA2 RP 55 John G. Brim NYYC 06/17 20:52:16 53:22:16 75:40:49
6 12 USA 61011 STARK RAVING MAD Swan 601 James C. Madden NYYC/NHYC/SDYC 06/18 01:44:41 58:14:41 77:34:55
CAN 84248 MEANIE R/P 52 Thomas Akin San Francisco YC RET Retired

©Copyright Newport Bermuda RaceŽ 2004-2012