2012 Newport Bermuda Race®
Official Class and Division Results
Scored Under ORR
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 1

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 6 USA 5191 BELLE AURORE Cal 40 Doug Jurrius Tred Avon YC 06/19 01:18:25 83:18:25 47:14:11
2 8 USA 1818 SINN FEIN Cal 40 Peter S. Rebovich, Sr. STC/Raritan Yacht C 06/19 02:39:10 84:39:10 47:49:13
3 15 USA 3815 ACTAEA Hinckley B40 Michael M, Cone CCA/CYCOP 06/19 08:43:10 90:43:10 49:11:41
4 46 USA 2021 NICOLE Cal 40 Thomas C. duPont CCA 06/19 07:38:40 89:38:40 51:53:42
5 51 USA 2170 GRUNDOON Columbia 50 James A. Grundy NYYC 06/19 05:43:56 87:43:56 52:21:42
6 56 USA 14111 AURORA Tartan 41 Andrew F. Kallfelz Conanicut YC 06/19 06:26:40 88:26:40 52:43:31
7 60 USA 40808 SELKIE McCurdy & Rhodes 38 Sheila McCurdy & David Brown CCA 06/19 07:40:48 89:40:48 53:03:25
8 69 USA 31346 LINDY Peterson 38 David G. Dickerson CCA 06/19 08:20:17 90:20:17 54:29:14
9 70 NY 10 ISLA New York 32 Henry S. May, Jr. NYYC 06/19 09:20:37 91:20:37 54:46:25
10 84 USA 32510 HIRO MARU Swan 43 Classic Hiroshi Nakajima CCA/Stamford YC 06/19 12:19:43 94:19:43 56:51:50
11 92 USA 42769 QUEST Cambria 40 Dennis W. Powers CCA/ NYYC/Essex YC 06/19 21:48:36 103:48:36 64:31:29
12 93 USA 23589 HAKUNA MATATA Cal 39 TM 1-147 Christopher J. Andrews KPYC 06/20 05:36:48 111:36:48 69:41:14
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 2

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 3 NA 11 SWIFT NAVY 44 Steve Jaenke NASS 06/18 21:14:09 79:04:09 46:09:04
2 5 USA 10625 DREAMCATCHER Swan 48 S&S Stephen Kylander Hingham YC/NBYC 06/18 20:43:53 78:33:53 47:01:31
3 12 USA 43553 MISTY J40 WK Fred Allardyce CCA 06/18 22:11:09 80:01:09 48:59:00
4 26 USA 52066 JACQUELINE IV Hinckley SW 42 Robert Forman NYYC/SBCC 06/19 02:21:40 84:11:40 49:37:00
5 33 USA 87396 GREAT SCOT J35 Darren Garnier LAYC 06/19 00:59:13 82:49:13 50:29:06
6 40 USA 16 DORADE S&S Custom Matt Brooks/James Hilton St Francis YC 06/19 01:16:47 83:06:47 51:20:21
7 68 USA 42050 ZEST Hinckley SW42 Brian E. Swiggett CSHBC 06/19 06:37:10 88:27:10 54:09:57
8 74 USA 93594 WIDOW MAKER C&C 44 George Bauer AYC 06/19 06:16:17 88:06:17 55:12:12
9 75 USA 63320 MOLTO BENE Beneteau First 4 Richard Ewing Rock Creek Racing As 06/19 07:22:21 89:12:21 55:25:56
10 77 USA 20428 REGATTA Carter 41 Constantine G. Koste Tred Avon YC 06/19 09:06:51 90:56:51 56:11:04
11 79 USA 18443 AKELA III Swan 43 Djoerd Hoekstra Corinthian YC Phila 06/19 09:18:40 91:08:40 56:16:05
12 81 USA 40839 AVENIR C&C 41 Joseph Murray Bristol YC 06/19 08:55:23 90:45:23 56:28:32
13 89 USA 50692 MORGAN OF MARIETTA Centurion 42 Colin G. Golder Raritan YC 06/19 09:32:20 91:22:20 57:47:53
14 90 USA 87526 GREY GHOST Zaal 38 Philip P. Parish CCA/CYCOP 06/19 13:47:53 95:37:53 60:30:12
15 91 USA 59278 ROCKET J. SQUIRREL Swan 39 L, Otorowski CCA 06/19 20:01:04 101:51:04 63:37:47
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 3

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 1 USA 315 CARINA Ctm 48 A. Rives Potts, Jr. CCA Penalty 15 Mins 06/18 18:16:59 76:11:59 45:26:28
2 2 NA 23 DEFIANCE NAVY 44 Bryan Weisberg USNA 06/18 19:22:04 77:02:04 45:42:50
3 21 USA 40789 LORA ANN Express 37 Richard T. du Moulin Larchmont YC/STC 06/18 22:51:22 80:31:22 49:27:46
4 24 CAN 50141 WANDRIAN Taylor 41 D. William Tucker Lunenburg YC 06/18 21:29:12 79:09:12 49:31:41
5 27 USA 83121 BANDANA Swan 47 Charles F. Benson TAYC/NYYC 06/18 22:47:50 80:27:50 49:47:09
6 29 USA 50820 FINESSE J42 Newton P.S. Merrill NYYC/CCA 06/18 22:17:33 79:57:33 50:13:38
7 38 USA 93310 TRIPLE LINDY Swan 44 MKll Joseph Mele City Island YC 06/18 22:50:21 80:30:21 50:54:30
8 54 USA 50197 FLYING LADY Swan 46 Phillip S. Dickey MD Sachem's Head YC Redress 430 Mins 06/19 07:18:35 81:48:35 52:34:30
9 66 USA 52742 MOONSHINE Tartan 4100 Dennis J. Ziemba NYYC 06/19 02:18:54 83:58:54 53:22:04
10 71 USA 32441 CYGNETTE Swan 441 William J. Mayer NYYC/IHYC 06/19 05:01:18 86:41:18 54:57:04
11 72 USA 21847 DAWN STAR Baltic 46 William N. Hubbard III NYYC 06/19 04:43:14 86:23:14 55:00:01
12 85 USA 50953 GLIDE J42 C.Tanner Rose, Jr CCA 06/19 06:54:26 88:34:26 56:56:39
13 86 USA 14571 PATRIOT Nautor Swan Richard J. Isted JYC 06/19 07:52:50 89:32:50 57:07:13
14 87 USA 52910 SHAZAAM J42 Roger B. Gatewood SPSA 06/19 08:01:00 89:41:00 57:42:37
15 88 USA 62 ARROWHEAD J42 Steve Berlack OCC 06/19 06:38:22 88:18:22 57:43:05
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 4

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 13 CAN 63495 DOGSLED Kaufman 47 Todd Forrest Barnard RNSYS 06/18 19:14:55 76:44:55 49:02:23
2 16 USA 12204 CHRISTOPHER DRAGON J/122 Andrew Weiss NYYC/LYC/IHYC 06/18 16:22:06 73:52:06 49:13:00
3 25 USA 51518 LAPIN Beneteau First 4 Christopher J. Clark NYYC/IHYC 06/18 20:09:48 77:39:48 49:34:22
4 31 CAN 54381 AIRBORNE IV Beneteau 50 William B. Greenwood III RNSYS/SMSC 06/18 17:28:32 74:58:32 50:22:59
5 35 CGA 3 STORMY PETREL Leadership 44 USCGA CG Sailing Club 06/18 18:30:15 76:00:15 50:41:49
6 43 CAN 52543 ZOE II First 40 Francois Brassard Quebec YC 06/18 21:11:20 78:41:20 51:48:37
7 55 USA 51512 ROCKET SCIENCE J120 Rick F. Oricchio Black Rock, YC 06/18 20:32:48 78:02:48 52:35:58
8 57 USA 51334 SHINNECOCK J120 James C. Praley AYC 06/18 20:36:08 78:06:08 52:47:18
9 62 USA 51120 WINDBORN J120 Richard W. Born CCA 06/18 21:29:12 78:59:12 53:10:17
10 67 USA 51169 CRAZY HORSE Frers Comp 45 SUNY Maritime College Ft. Schuyler 06/18 23:03:53 80:33:53 53:29:14
11 73 USA 52744 SLIDE RULE First 44.7 Scott Bearse Hyannis YC 06/18 23:17:12 80:47:12 55:00:26
12 82 USA 52385 ILLUSION Grand Soleil 45 Ralph F. Racca East Greenwich YC 06/19 00:37:32 82:07:32 56:39:14
13 83 USA 51216 RELATIVITY First 50 Hall Palmer Tred Avon YC 06/18 23:40:42 81:10:42 56:39:51
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 5

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 7 USA 44007 BEAGLE J/44 Philip H. Gutin American YC 06/18 14:35:55 71:55:55 47:48:11
2 23 USA 43600 VAMP J/44 Leonard J. Sitar CCA/STC 06/18 16:38:32 73:58:32 49:31:09
3 28 USA 49 GOLD DIGGER J/44 James D. Bishop American YC 06/18 17:06:51 74:26:51 50:02:20
4 34 USA 444 RUNAWAY J/44 Lawrence R. Glenn CCA 06/18 17:33:35 74:53:35 50:40:41
5 42 USA 43544 STAMPEDE J/44 Jimmie Sundstrom Yale Corinthian YC 06/18 18:24:05 75:44:05 51:34:08
6 63 USA 42324 GLORY J/44 USCGA CG Sailing Club 06/18 20:59:52 78:19:52 53:15:18
7 76 USA 42844 CHARLIE V J/44 Norman H. Schulman, MD NYYC 06/18 23:39:44 80:59:44 55:33:52
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 6

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 20 USA 71 BLACK WATCH Ctm 68 Yawl Joseph C. Robillard NYYC 06/18 14:22:47 71:32:47 49:25:43
2 22 USA 52045 CYBELE IMX-45 Rick Burnes & David Rockefeller CCA 06/18 15:23:53 72:33:53 49:30:43
3 36 USA 60342 MATADOR J133 Dale & Michael McIvor Pequot YC 06/18 16:46:10 73:56:10 50:48:41
4 39 USA 52830 BARRA Morris 486 Bruce M. MacNeil Christmas Cove Imprv 06/18 14:46:36 71:56:36 51:11:39
5 44 USA 45016 TEMPTRESS IMX-45 Robert W. Kits Heyningen Ida Lewis YC 06/18 17:19:17 74:29:17 51:51:10
6 47 BER 1000 NASTY MEDICINE Corby 41.5 Dr Stephen J. Sherwin RBYC 06/18 16:17:30 73:27:30 51:53:48
7 48 USA 39532 OLD SCHOOL Farr 395 J Ganson Evans SCYA 06/18 18:46:37 75:56:37 51:55:48
8 49 USA 52585 BACCHANAL J133 Jan Smeets Larchmont YC 06/18 18:13:19 75:23:19 51:58:38
9 53 GBR 8858 JACKKNIFE J133 Andrew Hall Royal Dee YC 06/18 18:54:14 76:04:14 52:33:34
10 58 USA 52956 HOT TICKET King 40 James E. Hightower Austin YC / GBCA 06/18 18:56:10 76:06:10 52:50:41
11 59 USA 51338 MUSICA Aerodyne 38 Cliff T. Haddox B Sailing Club 06/18 19:10:18 76:20:18 53:02:46
12 61 USA 27 WAZIMO Aerodyne 38 W. Barrett Holby, Jr. NYYC 06/18 17:15:31 74:25:31 53:08:07
13 78 USA 51838 ZION Aerodyne 38 Timothy P. Maney Jamestown YC 06/18 22:38:56 79:48:56 56:12:11
14 80 USA 60053 BACCI Swan 53 Lorenzo Vascotto Seawanhaka CYC 06/18 23:30:48 80:40:48 56:23:04
USA 39537 FEARLESS Farr 395 Shaun J. Ensor Branford YC RET Retired
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 7

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 9 USA 406 GRACIE McCurdy & Rhodes Stephan A & Simon W Frank CCA 06/18 06:59:33 63:59:33 47:55:41
2 18 USA 42024 BARLEYCORN NYYC Swan 42 Brendan J Brownyard NYYC/Shelter I. YC 06/18 11:59:17 68:59:17 49:17:49
3 19 USA 45454 LIR Swan 45 John A. McNamara American YC 06/18 12:46:44 69:46:44 49:20:42
4 30 USA 52120 BRIGAND Ctm 50 Sean D. Saslo CCA 06/18 10:43:27 67:43:27 50:14:48
5 32 USA 51000 BOMBARDINO Santa Cruz 52 James & Macrae Sykes American/Riverside 06/18 09:29:17 66:29:17 50:28:36
6 37 USA 52821 WHITE RHINO Swan 56 Todd Stuart NYYC 06/18 12:23:49 69:23:49 50:54:10
7 41 USA 51850 MORPHEUS Schumacher 50 James D. Gregory CCA/RYC 06/18 12:18:08 69:18:08 51:25:10
8 52 MLT 029 AURELIUS Bestevaer 76 Daniel van Starrenburg NYYC 06/18 14:02:00 71:02:00 52:30:24
9 64 USA 51552 MAGIC Santa Cruz 52 Kenneth Laudon AYC 06/18 12:39:21 69:39:21 53:15:55
10 65 USA 52496 CONVICTUS MAXIMUS Farr IRC 42 Donald W. Nicholson SDYC/RYC/RStLYC 06/18 16:01:35 73:01:35 53:17:12
USA 42200 CANNONBALL Swan 68 Charles A. Robertson NYYC RET Retired
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 8

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 4 USA 25 KODIAK Ctm 65 Edwin Llwyd Ecclestone CCA 06/17 14:03:12 46:53:12 46:53:12
2 10 USA 84001 DECISION Carkeek HP 40 Stephen Murray SYC 06/17 21:47:40 54:37:40 48:00:32
3 11 USA 60331 INVICTUS TP52 Ralph Duffett USNA 06/17 20:21:00 53:11:00 48:23:05
4 14 USA 50030 BRETWALDA 3 Rogers 46 Bob Pethick Bayview YC 06/18 02:09:41 58:59:41 49:07:42
5 17 USA 61300 CONVICTION TP52 Ralf Steitz USMMA 06/17 20:58:07 53:48:07 49:13:49
6 45 GER 6262 PASSION4C Bill Tripp 56 Stefan Lehnert NYYC 06/18 09:29:24 66:19:24 51:51:51
7 50 USA 50065 MISCHIEVOUS Ctm 65 Albert J. Fitzgibbons III NYYC 06/18 06:32:00 63:22:00 52:01:09
blank
Gibbs Hill Lighthouse Division
Class 9

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 6 IVB 4915 DEFIANCE Marten 49 Hamnett P. Hill RBVIYC 06/18 05:55:21 62:35:21 41:54:31
2 7 USA 51601 AVRA Ctm 40 George Petrides American YC/NYYC 06/18 15:25:11 72:05:11 41:57:58
3 8 USA 79 PTARMIGAN Ker 43 Lawrence F, Dickie Riverside YC/STC 06/18 02:43:54 59:23:54 42:10:29
4 10 USA 50500 DRAGONFLY J/130 Colin A. McGranahan Larchmont YC/STC 06/18 15:22:17 72:02:17 43:03:09
5 11 USA 50069 TEMPTATION-OAKCLIFF Ker 50 Oakcliff Sailing NYYC/Oakcliff 06/18 05:32:52 62:12:52 43:04:23
6 12 USA 52599 SNOW LION Ker 50 Lawrence S, Huntington CCA/NYYC 06/18 07:09:58 63:49:58 44:31:10
7 13 ESP 6237 CLEM Swan 56 Amanda Hartley Independent 06/18 14:15:28 70:55:28 44:48:51
8 14 GBRL 62101 UXORIOUS IV Swan 62 Colin J. Buffin Seawanhaka CYC 06/18 12:04:31 68:44:31 45:22:34
9 15 CAN 25 PANDORA C&C 115 Peter J. Bromley RNSYS 06/19 07:40:04 88:20:04 49:46:32
blank
Gibbs Hill Lighthouse Division
Class 10

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 1 USA 60272 SHOCKWAVE Mini Maxi George Sakellaris NYYC 06/17 08:55:25 41:25:25 39:06:56
2 2 USA 25555 RAMBLER Ctm 90 George David NYYC 06/17 07:09:18 39:39:18 39:39:18
3 3 USA 45 BELLA MENTE 72' Mini Maxi Hap Fauth NYYC 06/17 08:53:28 41:23:28 39:42:38
4 4 USA 4511 TEAM TIBURON R/P 74 Mark E. Watson III (USMMA) NYYC/RBYC 06/17 10:19:54 42:49:54 40:38:24
5 5 USA 61011 STARK RAVING MAD Swan 601 James C. Madden NYYC/NHYC/SDYC 06/18 01:44:41 58:14:41 40:54:00
6 9 USA 55155 RIMA2 RP 55 John G. Brim NYYC 06/17 20:52:16 53:22:16 42:51:58
CAN 84248 MEANIE R/P 52 Thomas Akin San Francisco YC RET Retired
blank
Cruiser Division
Class 11

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 16 USA 60172 LIBERTY CALL Hallberg Rassy 43 Matthew G, Pilon NOS 06/19 20:50:46 101:10:46 77:58:37
2 17 USA 73113 CRACKERJACK Cambria 40 Alan H. Krulisch CCA 06/19 22:57:17 103:17:17 79:36:59
3 18 USA 32708 CHECKMATE Alden 44 Frank J. Flores, Jr. Essex YC 06/20 08:29:13 112:49:13 80:59:30
4 19 USA 52571 ATTITUDE Beneteau 423 Shawn Dahlen Duxbury YC 06/20 08:04:53 112:24:53 82:24:44
5 20 USA 43829 KANGAROO IV Sabre 425 Harvey E. Cohen Lynn YC 06/20 06:49:13 111:09:13 83:55:56
6 21 USA 52810 POESKE Beneteau First42 Richard Donn LYC 06/20 05:33:17 109:53:17 84:19:32
7 22 USA 32730 INISHARON F&C 44 Jim Murphy & Tom Tobin American YC 06/20 08:54:21 113:14:21 85:21:26
8 23 USA 60802 SHINDIG Pea39 Kevin G, Flannery NOSM 06/20 06:45:48 111:05:48 85:27:54
9 27 USA 52844 PILGRIM Alden 44 Mark Rice CCA/NYYC 06/20 18:44:45 123:04:45 94:08:50
USA 28144 FEO Joshua Ketch Eric P. Best Bucks Harbor YC RET Retired
CAN 30318 OCEAN WANDERER 1 Montevideo 43 Erwin Wanderer CCA/RNSYS RET Retired
blank
Cruiser Division
Class 12

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 3 USA 51165 ODYSSEY Swan 55/57 Glen V Dexter CCA 06/18 19:53:50 76:03:50 62:16:09
2 6 USA 59001 CETACEA Hinckley SW 59 Christopher J. Culver NYYC/CCA 06/19 01:35:36 81:45:36 63:51:54
3 10 USA 55110 HAERLEM Swan 55 Hendrikus PLM Wisker 06/19 07:18:43 87:28:43 71:11:23
4 11 USA 51109 CAPELLA Sabre 452 David Millet CCA 06/19 09:03:20 89:13:20 72:06:57
5 12 USA 60224 CONTINGENCY Oyster 53 Scott Bickford NYYC/Southern YC 06/19 11:56:37 92:06:37 73:26:01
6 13 USA 35322 WISCHBONE Oyster 53 Cynthia Crofts-Wisch CCA 06/19 13:56:58 94:06:58 74:14:24
7 14 USA 51407 GRACE First 40.7 Jack Ives 06/19 15:53:15 96:03:15 76:19:28
8 24 USA 60386 CALUSA Sabre 386 Peter H. Holmes New Bedford YC 06/20 05:45:28 109:55:28 88:22:23
9 25 USA 42454 CHASSEUR Little Harbor 54 Gregory G. Smith Kittery Point 06/20 04:59:17 109:09:17 88:47:24
10 26 USA 54946 BLUE C&C 51xl Daniel Epstein Bluewho/RIM 06/20 06:56:44 111:06:44 93:52:48
11 28 USA 60275 GLORY Tartan 4700 William Slattery American YC 06/20 17:56:16 122:06:16 99:30:14
blank
Cruiser Division
Class 13

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 1 IRL 7600 LILLA CNB Briand76 Simon De Pietro Kinsale YC 06/18 07:17:13 63:17:13 59:46:53
2 2 USA 22 TRUE J/160 Howard B. Hodgson, Jr. CCA/NYYC/MYC 06/18 15:51:54 71:51:54 61:04:35
3 4 CAY 002 ANGEL Ctm 84 Edward T. Anderson NYYC 06/18 06:34:08 62:34:08 62:34:08
4 5 USA 51868 DEFIANCE Swan 56 Peter B. Noonan NYYC 06/18 16:08:06 72:08:06 63:38:52
5 7 USA 8888 LADY B Swan 60 John P. Madden Jr. CCA 06/18 15:34:00 71:34:00 65:45:13
6 8 ITA 12271 ISOLA Baltic 52 Howard Eisenberg NYYC 06/18 22:39:22 78:39:22 66:27:41
7 9 USA 56000 MOONDANCE Swan 56 Michael V, Johnson Nantucket YC 06/18 21:38:24 77:38:24 70:03:18
8 15 USA 51382 SKY Swan 53 Barrett Raymond Shinnecock YC 06/19 08:46:38 88:46:38 76:21:00
blank
Double-Handed Division
Class 14

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 4 USA 32575 PALADIN J35 Jason Richter Setauket YC 06/19 09:01:34 88:51:34 65:34:57
2 6 USA 50343 CHOUCAS Sunfast 36 Frederic Cosandey Stuyvesant YC 06/19 10:26:38 90:16:38 66:54:05
3 10 USA 52044 RUSE Swan 44mkII William Marsh Hyannis YC 06/19 13:29:32 93:19:32 70:42:36
4 13 USA 42788 EAGLE J40 Dana Oviatt 06/19 15:55:10 95:45:10 72:24:33
5 14 USA 52648 WHISPER Hinckley 48 Thomas J. Vander Salm Corinthian YC 06/20 15:09:14 118:59:14 86:48:46
6 15 USA 20088 PENGUIN Pearson 35 Steven H. Dane none 06/21 16:26:00 144:16:00 94:57:42
USA 84001 VALOUR Peterson 37 Ernie Messer CCA RET Retired
USA 40104 KIVA Hinckley SW 51CB Mark Stevens US sailing DNS Did Not Start
blank
Double-Handed Division
Class 15

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 1 USA 50622 MIREILLE J120 E. Hewitt Gaynor CCA 06/18 18:32:34 74:12:34 55:57:57
2 2 USA 60311 GRYPHONSOLO2 Akilaria RC2 Joseph S. Harris CCA, NYYC 06/18 04:40:26 60:20:26 60:03:21
3 3 USA 43968 ALIBI J120 Gardner L. Grant, Jr. STC/Cedar Point YC 06/18 23:05:52 78:45:52 62:03:19
4 5 USA 51830 SEABISCUIT J46 Nathan C, Owen IYAC 06/19 02:21:29 82:01:29 65:50:57
5 7 USA 54 DRAGON Class 40 Michael Hennessy Stonington Harbor YC 06/18 11:47:01 67:27:01 67:27:01
6 8 USA 39 AMHAS Class 40 MacKenzie Davis 06/18 15:47:34 71:27:34 69:34:25
7 9 USA 7050 RESOLUTE J122 D. Scott Miller KYC 06/19 05:40:10 85:20:10 70:05:33
8 11 USA 35079 SAILOR BANDIDO Quest 33 Christopher A. Palabrica ISC 06/19 09:52:04 89:32:04 71:59:00
9 12 USA 52787 NEXT BOAT Morris 45 Mark Ellman CCA/NYYC 06/19 06:51:40 86:31:40 72:10:25
USA 52675 OAKCLIFF RACING Ker 11.3 Oakcliff Sailing Oakcliff Sailing RET Retired
blank
Open Division
Class 16

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 1 FRA 1575 MED SPIRIT Welbourn 92 Michael DAmelio Boston YC 06/17 13:56:28 45:26:28 45:26:28
2 2 ITA 1492 INDIO Wally 100 Mark Fliegner YCCS 06/17 20:01:51 51:31:51 46:51:30
3 3 USA 52936 TOOTHFACE Akilaria Class40 Mike Dreese Constitution YC 06/18 13:42:05 69:12:05 49:11:54
4 4 USA 52814 ICARUS Class 40 Amanda Mochrie 06/18 12:46:01 68:16:01 50:05:25
5 5 FRA 17 TRANSPORT COHÉRENCE Class40 Benoit Jouandet 40 Evens 06/18 15:28:13 70:58:13 50:57:10
USA 66 DONNYBROOK Andrews 80 James P. Muldoon AYC RET Retired
blank
Spirit of Tradition
Class 17

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(ADT)

Time

Time

1 1 BER 688 SPIRIT OF BERMUDA Ctm 86 Bermuda Sloop Foundation Redress 510 Mins 06/18 23:20:17 73:20:17 73:20:17

©Copyright Newport Bermuda Race® 2004-2012